09
مارس

محیط کارجذاب خودتان را طراحی کنید

5 نکته برای طراحی محیط کار جذاب

محیط های کاری معمولا دارای فضاهای کسل کننده ای هستند اما راه کارهایی وجود دارد که باعث افزایش کارایی کارمندان و کاهش خستگی آن ها در حین کار میشود تا حدی که آن ها ترجیح میدهند بیشتر در محیط کار باشند تا بیرون از محیط کاری .
برای افزایش کارایی کارمندان دیگر تهدید کردن یا حتی افزایش حقوق آن ها (که البته تاثیر دارد ولی برای مدت زمان خیلی کم ) جواب نمیدهد . راه کار موثر آن ایجاد محیط کاری جذاب است که تاثیر قابل توجه ای در روحیه و عملکرد کارکنان ایجاد میکند .
برای فهمیدن چگونگی داشتن محیط کاری جذاب تا آخر این مقاله با ما همرا باشید .
این مورد که چگونه یک محیط کار جذاب عملکرد کارکنان یک مجموعه را افزایش میدهد خود داستانی طول و دراز دارد اما محیط کار جذاب در روحیه کارکنان تاثیر غیر قابل انکاری دارد و بار ها خود را اثبات کرده است .
در گذشته کار و شادابی دو واژه ای بودند که به هیچ عنوان در کنار هم دیگر قرار نمیگرفتند . اما امروزه در کشور های مدرن ، نسل جدید کارمندان انتظارات بیشتری از کافرمایان دارند که آن ها را با چالش هایی رو به رو کرده
امروزه حتی شرکت های بزرگی مانند گوگل سعی دارند کار و شادابی در محیط کار را ترویج دهند . شما خودتان محیطی را فرض کنید که در آن کارمندان تمام روز آرام و بدون استرس هستند همین قضیه باعث بهره وری و افزایش کارایی آنها می شود .

چگونه یک محیط کاری جذاب داشته باشیم

برای داشتن محیط جذاب راه های زیادی وجود دارد اما نباید فقط به خیره شدن چشم توجه کرد بلکه باید راحتی محیط را هدف اصلی ایجاد محیط کاری جذاب در نظر بگیرید که در زیر چند نکته برای ایجاد محیط اداری جاب را توضیح میدهیم :

1-نور طبیعی

نور طبیعی در محیط کار

اولین نکته ای که باید در داشتن محیط جذاب به آن دقت کرد داشت نور طبیعی در محیط است . البته امروزه در شرکت ها سعی کرده اند که نور پردازی حرفه ای انجام دهند اما داشتن نور پردازی حرفه ای محیط کافی نیست .
روان شناسان در تحقیقاتی  که بر روی کامندان چهار شرکت انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که کارمندانی که در محیط کاری شان به بیرون دید دارند
روحیه شان از کارمندانی که به بیرون دید ندارند بیشتر است و در محیط هایی که نور طبیعی وجود دارد کارمندان سرحال تر و دچار خستگی کم تری در حین کار می شوند. 
همین نکنه نشان دهنده این است که نور طبیعی چقدر بر روحیه کارمندان تاثیر میگذارد که به این صورت که کارمندانی که نور محیط طبیعی دارند سرحال تر اما آنها که نور طبیعی ندارند زود تر خسته شده و افسرده هستند .

2-رنگ محیط

رنگ محیط کار

رنگ یکی دیگر از نکات مهمی است که حتما باید به آن توجه کرد . اگر رنگ های استفاده شده در محیط دارای هماهنگی نباشد باعث عملکرد نامناسب در کارکنان شرکت می شود حتی در مواقعی عصبانیت و پرخاشگری را در کارکنان ایجاد میکند .
پس سعی کنید رنگ های که انتخاب میکنند دارای هماهنگی باشد تا حس انرژی را و شادابی را به کارمندان شما انتقال دهد .

3-دمای محیط کار

دمای محیط کار

طبق تحقیقاتی که انجام شده دمای محیط نتنها در سلامت کارکنان تاثیر میگذارد بلکه رابطه مستقیم با عملکرد کارکنان در یک محیط کاری دارند دما نباید خیلی پایین یا حتی خیلی بالا باشد .
البته خوشبخانه امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی این مشکل با دستگاه های اتوماتیک گرما و سرما رفع مشود .

4-مبلمان اداری مناسب

مهم ترین قسمت یک محیط کاری مبلمان اداری آن است . به دلیل اینکه کارمندان با مبلمان زیاد سرکار دارند ، باید کاملا آرگومینک باشد تا در استفاده های طولانی مدت باعث آسیب دیدن کارکنان نشود .
یک نکته دیگر که مبلمان اداری شیک باعث زیبا تر شدن محیط کاری شده و بازتاب خوبی دارد .

5-استفاده از پرچم اداری در دکوراسیون

پرچم را نتنها شرکت های ایرانی استفاده میکنند بلکه شرکت های خارجی هم از پرچم استفاده میکنند دلیل استفاده از پرچم ایجاد فضای رسمی و نمایش قدرت یک شرکت است .
استفاده از پرچم در دفاتر مدیریت یا اتاق مخصوص کارکنان باعث ایجاد حس اعتماد بین شرکت و کارمندان شده و کارمندان قدرت مکانی که در آن کارمیکنند را بیشتر درک میکنند .
پرچم ها باعث زیبایی محیط می شوند به گونه ای که انگار جزوی از محیط بوده اند . کارمندان و حتی مشتریانی که به آن شرکت مراجعه میکنند شرایت رسمی و قدرت نمایی آن شرکت را به چشم میبینند .
پرچم ها مدل های مختلفی دارند که چند مدل از آن ها که میتوان در محیط اداری از آن استفاده کرد را نام میبریم : 

1-پرچم تشریفات

پرچم تشریفات در زیبا سازی محیط

پرچم تشریفات یک قسمت جدا نشدنی از محیط های اداری است . پرچم تشریفات اصولا در اتاق مدیریت قرار داده می شود تا نماد آن شرکت را به نمایش بگذارد و همچنین باعث رسمی تر شدن محیط میشود .

2-پرچم رومیزی

پرچم رومیزی در زیبا سازی محیط کار

پرچم رومیزی برعکس پرچم تشریفات در تمام مکان ها قابل استفاده است اما استفاده از آن در میز کارمندان حس قدرت را در کارمندان ایجاد میکنند .

6-سالن غذی خوری

سالن غذاخوری در محیط کار
سالن غذاخوری در محیط کار
سالن غذا خوری یک محیط آرامش بخش برای کارکنان است پس باید به بهترین روش طراحی شود .
کارکنان در موقع استراحت و خوردن ناهار از غذاخوری استفاده میکنند و بیشتر صحبت های دوستانه خود را با کارمندان دیگر در آن محیط انجام میدهند .
حتی بعضی از کارکنان ادامه کار خود را در محیط غذا خوری انجام میدهند . پس بهتر است محیط غذاخوری جوری طراحی شود که محلی برای استراحت و آرامش کارکنان باشد . 
 

7-ایجاد نقطه امن توسط کارمندان

کارمندان بیشتر وقت خود را در محیط کاری سپری میکنند پس مهم است که محیط کاری شان آنطور که خودشان راحت تر هستند باشد .
پس اجازه دهید آنها نیز بتواند چیدمان محیط کاری را به دلخواه خود تغییر دهند تا محیطی شاد تر و پر انرژِ تری را برای خودشان بسازند .
در ادامه چند نکته از کارهایی که میتواند در ایجاد نقطه امن به کارمندان کمک کند اشاره میکنیم :

1-استفاده از گیاه در محیط کار

استفاده از گیاه در محیط کار

گیاه بهترین گزینه برای ایجاد مکانی پر انرژی برای کارمندان است . کارمندان میتوانند به گیاه ها آب بدهند یا حتی در محیطی که خود میخواهند آن را قرار دهند و به آن رسیدگی کنند .

2-ایجاد مکانی را برای قرار دادن لوازم شخصی

قفسه شخصی در محیط کار

همانطور که در قبل اشاره شد کارمندان بیشتر وقت خود را در محیط کاری سپری میکنند به همین دلیل میتوانند بسیاری از وسایل شخصی خود را در آن نگه داری کنند مانند چند قاب عکس ، گیاه مورد علاقه ، جعبه مداد و خودکار و …..
شما میتوانید با ایجاد قفسه هایی به آن ها کمک کنید تا بتوانند لوازم شخصی خود را در آن قرار دهند .

3-ایجاد فضای خصوصی

فضای کار خصوصی در محیط کار

درست است ایجاد فضای خصوصی باعث ارتباط بیشتر کارمندان با یکدیگر میشود اما ایجاد فضای خصوصی برای آن ها باعث افزایش بهره وری آن ها میشود .

4-دیوار زیبا

با قرار دادن تابلو دیوار ها را از محیط های خشک به محیط های شاداب و جذاب تبدیل کنید  اما اجازه دهید کارمندان خود تابلو ها را انتخاب کنند و چیدمان آن ها را هم خود انتخاب کند .

دیوار با قاب عکس در محیط کار

برای داشتن محیط کاری هرچه زیبا تر باید به این چند نکته کوچک و کم خرج توجه زیادی کرد که هم کارمندان به کارایی بیشتر برسند هم محیط کار جذابی هم از نظر شما هم کارمندان و اشخاص مراجعه کننده خواهید داشت .
امیدوارم استفاده کرده باشید .